Ozdoby metalowe

Klamki do furtek, groty do ogrodzeń i inne wyroby kute

groty kute

Dlaczego mocuje się groty do ogrodzeń na tralkach?

Minimalizm nie oznacza, że trzeba zrezygnować ze wszystkiego, co nie jest potrzebne. Nie zawsze da się jednoznacznie określić, co jest bezwzględnie konieczne, a co nie. Groty do ogrodzeń mają znaczenie praktyczne i ozdobne. Z jednego i drugiego względu można je wybrać do ogrodzeń, także minimalistycznych.

Brama, w której tralki zakończone są grotami, stanowi solidniejszą zaporę. Nawet gdy ogrodzenie jest wysokie, te dodatkowe elementy kute się przydają. Dzięki nim można czuć się bardziej bezpiecznie. Taka rola grotów jest ważna bez względu na to, jaki styl ma ogrodzenie. Styl nowoczesny to stawianie na funkcjonalność i prostotę. Gdy mocuje się groty do ogrodzeń, to ich funkcjonalność się zwiększa. Lepiej zabezpieczają posesję. Drugą rolą tych wyrobów jest zdobienie. Prostota stylu minimalistycznego nie oznacza, że trzeba wykluczyć ozdoby. Mocno ogranicza się ich ilość i nie wszystkie pasują, ale można je wybierać. Nawet gdyby traktować grot jako ozdobę, to i tak element ten mógłby się na tralce znaleźć. Jednak nie każdy kształt wtedy pasuje.

Jakie groty do ogrodzeń nowoczesnych?

Groty mogą mieć różne kształty. Przeważają te ostro zakończone, bo tylko takie zapewniają ochronę. Niekiedy są urozmaicone, z dodatkowymi elementami po bokach. Na tralki metalowe w nowoczesnych ogrodzeniach takich się nie daje. Pasują, ale tylko te o najprostszych kształtach. Im bardziej minimalistyczna jest ich forma, tym lepiej. Mogą być masywne lub delikatniejsze, ale muszą być skromne. Idealny kształt to trójkąt czy ostrosłup na podstawce. Pasuje też wydłużone karo, czyli dwa połączone swoimi podstawami trójkąty. Ważny jest kolor. W dawnych ogrodzeniach stawiało się nieraz na urozmaicenia kolorystyczne. Niektóre fragmenty miały inne kolory. Przy stylu nowoczesnym groty kute i inne drobne elementy ogrodzenia mają taki sam kolor jak tralki. O tym trzeba pamiętać nie tyle przy zakupie, ile przy późniejszym wykańczaniu (malowaniu) konstrukcji. Można wybierać groty do nowoczesnych ogrodzeń. Będzie jeszcze bezpieczniej. Sprawdzą się, jeśli mają minimalistyczne kształty. Skromne ozdoby podkreślają nowoczesny charakter ogrodzenia.